کیست بارتولن : علائم و تشخیص و درمان

دکتر فریبا بهنام فر

کیست بارتولن چیست؟ آیا کیست بارتولن یک کیست خوش خیم است؟ در کدام بخش از اندام تولید مثل بانوان ایجاد می شود؟ آیا این یک کیست خطرناک است؟ در این مقاله از سایت دکتر فریبا بهنام فر قصد داریم به هر آنچه نیاز است در ارتباط با این کیست بدانید، به شما بگوییم.

کیست بارتولن چیست؟

کیست بارتولن

کیست بارتولن در لب های داخلی واژن و در محل ورودی اندام تناسلی بیشتر دیده می شود. در برخی موارد وجود آن بدون علامت است و ممکن است تنها نشانه هایی از سفتی در ناحیه اندام تناسلی احساس شود. مسدود شدن غدد بارتولن به دلایل مختلف عامل اصلی ایجاد کیست است. زمانی که مجاری این غدد مسدود می شود، مایعات به صورت کیست تجمع پیدا کرده و علائمی ایجاد می کند. در اکثر موارد دیده شده در صورت عدم درمان کیست با عفونت موجه شده است. آبسه های غده بارتولین معمولا طی دو تا چهار روز ایجاد می شوند و ممکن است به صورت خود به خود در اثر اندازه بزرگ پاره شود.

ضایعات پیش سرطانی دهانه رحم

کیست بارتولن چه علائمی ایجاد می کند؟

  • درد ناحیه تناسلی
  • تورم، سوزش و خارش
  • سفتی در اندام تناسلی
  • ناراحتی در هنگام نشستن و راه رفتن
  • ناراحتی در حین برقراری رابطه جنسی

ممکن است کیست بارتولن در شما هیچ علائمی ایجاد نکند. در عین حال ممکن است برای برخی از بانوان بسیار دردناک باشد. این بسته به وضعیت هر فرد متفاوت خواهد بود. اگر کیست عفونی شود، به صورت آبسه در لب های داخلی واژن ظاهر می شود و علائم وجود عفونت را بروز می دهد.

درمان کیست بارتولن چگونه امکان پذیر است؟

روش های مختلفی برای درمان آن وجود دارد. این روش ها بسته به ندازه این کیست ممکن است متفاوت باشد. در ادامه برخی از اصلی ترین روش های درمانی آن را برایتان شرح خواهیم داد:

کیست بارتولن چیست

درمان خانگی کیست بارتولن : در برخی موارد که کیست کوچک است و عفونی نشده است، می توان با روش های خانگی آن را درمان کرد. در واقع این کیست به صورت خود به خودی بهبود می یابد و برخی از راهکار های خانگی نظیر دوش آب گرم در این موضوع کمک کننده است.

خارج کردن کیست با روش بدون جراحی : روش دوم خارج کردن کیست با کمک روش های بدون جراحی است. در این روش متخصص یک برش کوچک در کیست ایجاد می کند. سپس در دو طرف برش چند بخیه می‌زند. مایع کیست از این دهانه کوچک خارج می شود. این درمان اغلب در اتاق عمل یک بیمارستان یا مطب پزشک انجام می شود و یک اقدام کم تهاجمی است.

کولپوسکوپی زگیل تناسلی

جراحی کیست بارتولن : در برخی موارد بسته به شرایط فرد رو ش های درمانی جراحی توصیه می شود. البته احتمال آن بسیار کم است. در برخی موارد ممکن است بخشی و یا کل غدد بارتولن در این جراحی برداشته شود.

امکان برگشت مجدد کیست بارتولن وجود دارد. بنابراین در صورت پیگیری روش های درمانی لازم است در صورت مشاهده موارد مشکوک پزشک خود را در جریان قرار دهید.

درمان های دارویی: درمان های دارویی می تواند به پروسه درمان کمک کند. داروها زمانی اهمیت پیدا می کند که کیست عفونت کرده است. بنابراین در این زمینه داروهایی تجویز می شود که عفونت فرد را از بین ببرد. درمان های آنتی بیوتیکی شامل سفتریاکسون، سیپروفلوکساسین، داکسی سایکلین و آزیترومایسین می تواند کمک کند.

معمولا ترکیبی از درمان های بالا می تواند مشکل شما را حل کند. بنابراین در صورت مشاهده علائم به متخصص زنان مراجعه کنید.

سوالات متداول

دکتر فریبا بهنام فر

دکتر فریبا بهنام فر جراح و متخصص زنان و زایمان فلوشیپ انکولوژی زنان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست محتوا

دنبال کنید

نمونه‌کار‌های بیشتر...