مراقبت‌های بعد از لاپاراسکوپی کیست تخمدان

دکتر فریبا بهنام فر

مراقبت‌های بعد از لاپاراسکوپی کیست تخمدان

مراقبت‌های بعد از لاپاراسکوپی کیست تخمدان  برای این که از نتایج مطلوب جراحی مطمئن شوید، اهمیت زیادی دارند. روش لاپاراسکوپی نوعی جراحی برای از بین بردن کیست در تخمدان است و دوران نقاهت دارد. افرادی که می‌خواهند عوارض این عمل را کاهش دهند و در مدت زمانی کوتاه بهبودی کامل جسمانی خود را بازیابی کنند، باید از نکات مراقبتی آن مطلع باشند. نکات مربوط به تغذیه، مصرف دارو، خواب و استراحت، مدیریت درد، نکات مربوط به فعالیت جنسی و همچنین فعالیت ورزشی و سبک زندگی پس از این عمل در مراقبت‌ها ذکر خواهند شد. در ادامه به بیان مهم‌ترین نکات مراقبتی بعد از عمل لاپاراسکوپی کیست در تخمدان خواهیم پرداخت.

نکات مراقبتی بعد از لاپاراسکوپی تخمدان

بیشتر بدانید: لاپاراسکوپی رحم و تخمدان

نکات مراقبتی بعد از لاپاراسکوپی تخمدان

پس از این که لاپاراسکوپی تخمدان انجام شد، نوبت به آن می‌رسد که به مراقبت‌های بعد از لاپاراسکوپی کیست تخمدان توجه ویژه‌ای بشود. این نکات مراقبتی در جهت کاهش عوارض، خطر و بهبود نتایج تاثیر گذار هستند:

مدیریت درد:

یکی از مهم‌ترین عوارضی که بلافاصله بعد از لاپاراسکوپی کیست تخمدان ایجاد می شود، درد است. این درد ممکن است نواحی مثل شانه، گردن یا ناحیه شکم را با خود درگیر کند. از آنجایی که درد پس از لاپاراسکوپی تخمدان تا چند روز ادامه دارد، پزشکان توصیه می‌کنند که با مصرف دارو و مسکن درد آن را کاهش دهند. مصرف هرگونه دارو بدون توصیه پزشک در دوران نقاهت بعد از عمل لاپاراسکوپی تخمدان ممنوعیت دارد.

رژیم غذایی:

بخشی از مراقبت‌های بعد از لاپاراسکوپی کیست تخمدان به مراقبت‌های تغذیه‌ای این عمل مربوط می‌شوند. ممکن است پس از این جراحی بیماران با عوارضی همچون استفراغ و تهوع مواجه شوند. مصرف سوپ، آبگوشت و غذاهای سبکی که به راحتی هضم می‌شوند می‌تواند این عوارض را به حداقل برساند. همچنین مصرف مایعات به مقدار فراوان برای ترمیم و بهبود زخم بعد از لاپاراسکوپی مهم است. برای جلوگیری از کم آب شدن بدن لازم است که مایعات و آب را در برنامه غذایی خود به شکلی ویژه جای دهید.

مراقبت از زخم:

پزشکان به بیماران خود توصیه می‌کنند که مراقب زخم‌های خود باشند. چرا که اگر زخم‌های کوچک ایجاد شده طی فرآیند لاپاراسکوپی خشک یا تمیز نشوند، ممکن است عفونت ایجاد کنند. شما باید هر روز یا هر دو روز یکبار از پانسمان استریل برای تمیز کردن و تمیز نگه داشتن زخم‌های خود استفاده کنید.

مراجعه به پزشک:

مراجعه به پزشک نیز نکته‌ای مهم در مراقبت‌های بعد از لاپاراسکوپی کیست تخمدان است. پس از عمل شما باید در فواصل معین قرار ملاقات با پزشک را تنظیم کنید تا روند بهبود جسم شما بررسی شود. چنانچه علائم نگران کننده‌ای در بدن ایجاد شوند، باید سریعا آن را به پزشک اطلاع دهید. در غیر این صورت ممکن است نتایج عمل چندان مطلوب نباشند.

اجتناب از فعالیت‌های سنگین و ورزش‌های شدید:

پس از لاپاراسکوپی تخمدان بیمار قادر است فعالیت‌های سبک را انجام دهد اما توان جسمانی این فرد اجازه انجام فعالیت‌های سنگین را به او نخواهد داد. پس بلند کردن اجسام سنگین و ورزش شدید یا حتی روابط جنسی پس از عمل لاپاراسکوپی کیست تخمدان ممنوع هستند. دست کم تا زمانی که به بهبودی کامل دست یابید، باید این فعالیت‌ها را از برنامه زندگی خود حذف کنید.

بررسی عوارض و هشدارهای خطر:

با این که پزشکان معتقدند که عمل لاپاراسکوپی سیستکتومی تخمدان یک عمل کم تهاجم و کاملا ایمن است؛ با این حال ممکن است بیماران با عوارض آن دست و ‌پنجه نرم کنند. اگر تب شدید، خونریزی شدید یا درد شدید پس از اعمال لاپاراسکوپی کیست ایجاد شد، لازم است که به پزشک مراجعه گردد.

مدیریت اضطراب و استرس:

مدیریت استرس و اضطراب نیز جزو نکات مهم مراقبت‌های بعد از لاپاراسکوپی کیست تخمدان است. برخی از بیماران به استرس و اضطراب مزمن دچار هستند. باید گفت که استرس و اضطراب مکن است روند بهبود را به تعویق بیندازند. تنفس عمیق، مدیتیشن، داشتن درک روشن از نتایج عمل و مراجعه به متخصص سلامت روان می‌تواند استرس این افراد را کم کند. با مدیریت احساسات، نتایج هر چه زودتر حاصل می‌شوند و فوق العاده هم هستند.

داشتن سبک زندگی سالم:

پس از انجام عمل لاپاراسکوپی تخمدان اغلب بیماران باید سبک زندگی سالمی را دنبال کنند. این کار می‌تواند از عود کردن مجدد کیست تخمدان جلوگیری کند. برخورداری از رژیم غذایی متعادل و مطلوب، داشتن خواب و استراحت کافی، ترک سیگار و الکل، مدیریت استرس و کاهش ورزش‌های سنگین باعث ایجاد سبک زندگی درست در یک فرد خواهند شد.

بازگشت به کار:

تا زمانی که به سلامت جسمانی کامل دست پیدا نکنید، نمی‌توانید به کار خود ادامه دهید. زمان بازگشت به کار متناسب با شرایط بیمار و میزان شدت جراحی می‌تواند متغیر باشد. بیمارانی که کار آن‌ها به صورت دورکاری است، می‌توانند یک هفته بعد از عمل در منزل به انجام امور کاری بپردازند. بیمارانی که مشاغل سختی دارند و باید فعالیت فیزیکی زیادی انجام دهند، می‌بایست یک الی دو ماه صبر کنند. سپس روند کار خود را از سر بگیرند.

مدیریت اسکار:

در طول عمل لاپاراسکوپی کیست تخمدان به منظور وارد کردن دستگاه لاپاراسکوپی به بدن ممکن است برش‌های کوچکی روی شکم و در اطراف ناف یا زیر ناف ایجاد شود. برای این که جای زخم بعد از عمل بر روی شکم باقی نماند و ظاهر شکم به چالش کشیده نشود، می‌توان از کرم‌های برطرف کننده اسکار استفاده کرد. اگر چند ماه بعد از این که جراحی لاپاراسکوپی کیست تخمدان را انجام دادید اما همچنان اسکار و زخم روی شکم باقی بود، می‌توان با درمان‌های لیزری این اسکار را از بین برد.

فیزیوتراپی:

فیزیوتراپی اقدامی نادر در مراقبت‌های بعد از لاپاراسکوپی کیست تخمدان است. ممکن است بیمارانی که با درد زیاد یا عدم تحرک و … ‌مواجه می‌شوند، از طرف پزشک به انجام فیزیوتراپی دعوت شوند.‌ در روند فیزیوتراپی بعد از لاپاراسکوپی کیست تخمدان عضلات شکم تقویت شده و شرایط جسمانی بیمار بهبود پیدا خواهد کرد.

بیشتر بدانید: کیست رحم و انواع آن

نقاهت بعد لاپاراسکوپی کیست تخمدان

عمل لاپاراسکوپی کیست تخمدان نیز مانند هر عمل دیگر دوران نقاهت خاصی دارد. اما این دوران نقاهت از یک فرد به فرد دیگر متفاوت خواهد بود. ممکن است بهبود شما بین ۴ هفته تا ۱۲ هفته طول بکشد. در این دوران باید از جسم خود به خوبی مراقبت کنید تا عوارض عمل لاپاراسکوپی را به حداقل برسانید.

پس از این که دوران نقاهت با توجه به مراقبت‌های بعد از لاپاراسکوپی کیست تخمدان خاتمه یافت، بیمار آرام آرام و به صورت تدریجی می‌تواند به فعالیت‌های عادی خود ادامه دهد. دریافت راهنمایی‌های پزشک در ورزش، مقاربت جنسی، غذا خوردن و فعالیت‌های کاری در بهبود سریعتر بی تاثیر نیست. این اهمیت دارد که بدن شما به خصوص در ناحیه شکم دچار فشار نشود. چرا که هر گونه فشار می‌تواند عفونت و درد ایجاد کند و دوران نقاهت را افزایش دهد.

بیشتر بدانید: کیست اندومتریوما

خواب و استراحت بعد از لاپاراسکوپی کیست تخمدان

مراقبت‌های بعد از لاپاراسکوپی کیست تخمدان تنها به موارد فوق محدود نمی‌شوند. خواب و استراحت نیز لازمه بهبود سریعتر پس از انجام لاپاراسکوپی تخمدان است. بیماران باید در طول روز به اندازه کافی استراحت کنند و برای گردش خون بهتر، به انجام فعالیت‌های سبک بپردازند. البته در چند روز ابتدایی بعد از عمل بیمار باید مطلقا استراحت کند و در رختخواب باشد. پس از آن، فعالیت‌هایی همچون راه رفتن یا ورزش‌های کششی می‌توانند زمینه را برای کاهش عوارض این جراحی فراهم کنند.

کلام آخر

مراقبت‌های بعد از لاپاراسکوپی کیست تخمدان برای این که این عمل به اندازه کافی موفقیت آمیز باشد، بسیار مهم هستند. بیمار باید با مدیریت درد، مدیریت سبک زندگی و تغذیه، کاهش فعالیت‌های سنگین، استراحت و خواب کافی به ترمیم بدن خود بپردازد. برای از بین بردن احتمال عفونت نیز لازم است که از زخم مراقبت شود. در کل شما باید مرتب با پزشک خود در ارتباط باشید و در مورد عوارض یا نکات مراقبتی بعد از این عمل با پزشک صحبت کنید. با پایان یافتن دوران نقاهت، بیماران قادر خواهند بود که فعالیت‌های عادی خود را از سر بگیرند.

سوالات متداول

بعد از عمل کیست تخمدان چه بخوریم؟

مصرف مایعات، میوه، سبزیجات، غذاهای سبک و غذاهای ویتامین دار به همراه قرص آهن در دوران نقاهت بعد از لاپاراسکوپی تخمدان توصیه شده است.

مراقبت‌های بعد از لاپاراسکوپی کیست تخمدان در بیمارستان چیست؟

بعد از این که عمل لاپاراسکوپی به پایان رسید، برای این که بهبودی شما سریعتر حاصل شود، باید اقدامات زیر را انجام دهید:
در بیمارستان مرتباً دستان خود را بشویید و از ماسک استفاده کنید.
در طول دوران بستری بانداژ محل برش را یاد بگیرید در دوران نقاهت آن را تعویض کنید.
مصرف دوز داروهای تجویز شده از سوی پزشک را بدانید ‌ زمان مناسب مصرف آن‌ها را نیز از پزشک بپرسید.

پس از لاپاراسکوپی کیست تخمدان چه زمانی با پزشک تماس بگیریم؟

اگر علائم عفونت دارید، اگر در پا تورم دارید، اگر خونریزی واژینال دارید و اگر درد غیر طبیعی دارید، باید سریعا به پزشک خود مراجعه کنید.

دکتر فریبا بهنام فر

دکتر فریبا بهنام فر جراح و متخصص زنان و زایمان فلوشیپ انکولوژی زنان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست محتوا

دنبال کنید

نمونه‌کار‌های بیشتر...