درمان سقط جنین مکرر

دکتر فریبا بهنام فر

سقط جنین مکرر به چه علت است؟ آیا می دانید برای درمان سقط جنین مکرر باید چه کرد؟ یکی از دغدغه زوجینی که با اختلالاتی از این دست رو به رو هستند، این است که آیا سقط جنین مادر را با عوارض جبران ناپذیری رو به رو می کند؟ هیچ تضمینی وجود ندارد خانمی که سقط جنین را تجربه می کند، دیگر سقط جنین نکند. اما آیا احتمال سقط جنین در افرادی که قبلا آن را تجربه کردند، بیشتر است؟ در این مقاله قصد داریم به سوالات متداول شما اینباره پاسخ دهیم.

منظور است سقط جنین مکرر چیست؟

سقط جنین مکرر (Recurrent Pregnancy Loss) به معنای سه یا بیشتر از سه سقط در دوره‌های قبل از 20 هفته بارداری می‌باشد. علت دقیق سقط جنین مکرر در بسیاری از موارد مشخص نمی شود. اما می توان با مداخله علم پزشکی به زوجین تا حد زیادی در این خصوص کمک کرد. سقط جنین معمولا تا هفته 20 بارداری اتفاق می افتد.

درمان سقط جنین مکرر چگونه است؟

برای درمان سقط جنین های خو به خودی و پی در پی لازم است ابتدا علت بررسی شود. دلایل زیادی می تواند موجب ایجاد این اختلال شود. بعد از آنکه به یک متخصص زنان باتجربه مراجعه کردید و آزمایش های لازم را انجام دادید، متخصص به احتمال زیاد این اختلال را پیش بینی و راهکار های لازم را برای درمان آن را پیشنهاد می کند.

درمان سقط جنین مکرر

درمان سقط جنین مکرر بستگی به علت اساسی آن دارد. برخی از روش‌های درمانی شامل موارد زیر می‌باشد:

 • مدیریت عوامل پزشکی: در صورت تشخیص علت خاصی مانند عوامل هورمونی، عفونت‌های مجرای تناسلی، بیماری‌های خونی و ایمنی، درمان آنها می‌تواند به کاهش سقط جنین مکرر کمک کند. این درمان شامل مصرف داروها، هورمون‌ها، آنتی‌بیوتیک‌ها و درمان بیماری‌های مزمن است.
 • جراحی ترمیمی: در بعضی موارد، تغییرات ساختاری رحم می‌تواند علت سقط جنین مکرر باشد. جراحی ترمیمی رحم برای برطرف کردن این تغییرات می‌تواند مفید باشد. این شامل حذف پولیپ‌ها، فیبروم‌ها، تنگی گردن رحم و دیگر عوامل ساختاری است.
 • برنامه‌ریزی بارداری متخصص: در صورت تشخیص علتی که با شکست بارداری در ارتباط است، برنامه‌ریزی بارداری متخصص می‌تواند به شما کمک کند. ممکن است راهکارهای درمان ناباروری نظیر بهره گیری از تکنیک IVF و IUI به شما توصیه شود.

درمان آندومتریوز مولار در اصفهان

دلیل سقط جنین خود به خودی چیست؟

درادامه مقاله به اصلی ترین علل سقط جنین مکرر در بانوان اشاره خواهیم کرد:

 • اختلالات کروموزومی: اختلالات کروموزومی در جنین، مانند تغییرات ساختاری یا تعدادی در کروموزوم‌ها، می‌تواند یکی از دلایل سقط جنین مکرر باشد.
 • عوامل آنتی‌فسفولیپید سندرم: برخی وضعیت‌های پزشکی مانند سندرم آنتی‌فسفولیپید، که مشکلات در سیستم ایمنی بدن را ایجاد می‌کند، می‌تواند به سقط جنین مکرر منجر شود.
 • عوامل ساختاری رحمی: تغییرات ساختاری رحم، مانند پولیپ‌ها، فیبروم‌ها (تومورهای خوش‌خیم رحم)، ضخامت غیر طبیعی لایه داخلی رحم (Endometrium) یا تنگی یا عدم سازگاری گردن رحم و سایر اختلالات در زنان می‌توانند عوامل محتمل سقط جنین مکرر باشند.
 • اختلالات ایمنی: اختلالات سیستم ایمنی بدن، مانند برخی انتی‌بادی‌ها که ممکن است بدن به انتی‌بادی‌های جنینی خود واکنش نشان دهد و جنین را از بین ببرد.
 • عوامل هورمونی: اختلالات در سطح هورمون‌های مرتبط با بارداری، مانند پروژسترون، استروژن یا هورمون‌های تیروئید، می تواند در سقط جنین مکرر نقش ایفا کند.
 • عوامل آناتومیکال در دستگاه تناسلی مرد یا زن، مانند عفونت‌ها، التهابات یا تشکیل اسپرم ضعیف، ممکن است نقشی در سقط جنین مکرر داشته باشند.
 • عوامل محیطی: عوامل محیطی مانند دخانیات، مصرف الکل، مواد مخدر، تغذیه نامناسب یا عوامل شیمیایی محیطی ممکن است تاثیر منفی بر روی بارداری و سقط جنین داشته باشند.

مهم است که در صورت تجربه سقط جنین مکرر، به پزشک خود مراجعه کنید تا علت دقیق را تشخیص داده و برنامه درمانی مناسب را برای شما تعیین کند. بررسی تاریخچه پزشکی جامع، آزمایشات و تست‌های مختلف می‌توانند به پزشک کمک کنند تا علت سقط جنین مکرر را شناسایی کند و برنامه درمانی مناسب را برای شما تعیین کند.

یکی از اصلی ترین دلایل سقط جنین در سه ماهه اول بارداری حاملگی مولار یا بارداری پوچ است. در این صورت ممکن است دلیل اصلی سقط مشخص نشود اما سقط خود به خودی اتفاق بی افتد.

آیا سقط جنین مکرر عوارض دارد؟

عوارض سقط جنین مکرر شامل چه مواردی می شود؟ بدون شک علاوه بر آسیب های روحی، این اختلال آسیب های جسمی نیز برای مادر به همراه دارد. از اصلی ترین آسیب های آن می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • سقط جنین ناقص
 • از دست دادن خون بدن
 • چسبندگی رحم
 • افزایش احتمال ابتلا به عفونت

در برخی موارد این عوارض ممکن است مشکلات و اختلالات بعدی را در بانوان ایجاد کند. به همین دلیل بانوانی که سابقه سقط جنین داشته اند، برای بارداری های بعدی لازم است تحت نظر متخصص زنان و زایمان باشند و مراقبت های قبل از بارداری و در حین بارداری را رعایت کنند تا احتمال سقط به کمترین حد ممکن برسد. 

دکتر فریبا بهنام فر

دکتر فریبا بهنام فر جراح و متخصص زنان و زایمان فلوشیپ انکولوژی زنان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست محتوا

دنبال کنید

نمونه‌کار‌های بیشتر...