درمان اختلالات دوران یائسگی و بازگشت پریود

دکتر فریبا بهنام فر

درمان اختلالات دوران یائسگی و بازگشت پریود

هر خانمی در دوره های مختلف زندگی، در سنین باروری و زمان بارداری و یائسگی تغییراتی را تجربه می کند که نیاز است به برخی از آن ها رسیدگی شود. شاید همه شما از علائم معمول دوره یائسگی شنیده اید. برخی از علائم دوره یائسگی به خودی خود خطرناک نیستند و به دلیل کاهش سطح هورمون  استروژن در بدن ایجاد می شوند. اما برخی دیگر از آن ها نیاز به بررسی دارد. برخی از مشکلات و بیماری های جدی احتمال دارد در دوران یائسگی بانوان ایجاد شود. برای پیشگیری و شناخت علائم لازم است با این اختلالات که یکی از جدی ترین آن ها بازگشت پریود است، آشنا باشید.

انواع اختلالات دوران یائسگی

اختلالات دوران یائسگی به انواع مختلفی تقسیم بندی می شود. برخی از این اختلالات ممکن است زندگی بانوان را با مشکلاتی مواجه کند. علائم دوران یائسگی معمولا با شروع این دوره آغاز می شود و برای برخی از بانوان تا  سال بعد هم ادامه دارد. اولین نشانه یائسگی اختلال در دوره تخمک گذاری و عادت ماهیانه و در نهایت قطع آن است.

درمان سرطان دهانه رحم در اصفهان

درمان خونریزی بعد یائسگی در اصفهان

یائسگی زمانی اتفاق می افتد که از آخرین دوره عادت ماهیانه شما یکسال گذشته باشد. این به هیچ وجه نشان دهنده یک نقص و یا بیماری نیست اما ممکن است در در این دوران احتمال ابتلا به برخی اختلالات نظیر پوکی استخوان در فرد افزایش یابد.

با افزایش شانس ابتلا به برخی از بیماری ها لازم است برخی علائم غیر معمول جدی گرفته شود. که یکی از خطرناک ترین آن ها خونریزی بعد از دوران یائسگی می باشد.

بازگشت پریود در دوران یائسگی

زمانی که شما یائسه می شوید، هرگونه خونریزی واژینال به عنوان خونریزی های غیر طبیعی دهانه رحم شناخته می شود و نیاز به بررسی علت خون ریزی های غیر طبیعی رحم وجود دارد. بازگشت پریود در دوران یائسگی ممکن است علائم سرطان دهانه رحم و یا سایر اختلالات جدی در بانوان باشد. به همین دلیل لازم است دلیل آن بررسی شود. همچنین نیاز است بانوان عادت ماهیانه و یا هرگونه ترشحات غیر معمولا در این سن را نیز جدی بگیرند و نسبت به درمان آن اقدام کنند.

احتمال ابتلا به سرطان در دوران یائسگی وجود دارد

احتمال بروز انواع سرطان های دهانه رحم و یا سرطان پستان در دوران یائسگی بانوان نیز وجود دارد. در برخی موارد برخی از بانوان احساس می کنند به این دلیل که دیگر عادت ماهیانه نمی شوند، میتوانند چکاپ های روتین بانوان را که شامل تست پاپ اسمیر است، انجام ندهند. در صورتی که این تحت هیچ عنوان توصیه نمی شود. لازم است فرد همچنان در دوران یائسگی تا زمانی که متخصص صلاح ببیند، آزمایش های لازم را انجام دهند تا ریسک ابتلا به هرگونه اختلال خطرناک در این سن کاهش یابد.

زمان انجام غربالگری های روتین در یائسگی، بسته به شرایط و پرونده پزشکی شما توسط متخصص مشخص می شود.

از دیگر اختلالاتی که در بانوان در این سن شایع است می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • بیماری‌های قلبی و عروقی
  • پوکی استخوان
  • دیابت نوع 2
  • اختلالات جنسی
  • اختلالات مزاجی و روانی

درمان علائمی که در دوران یائسگی آن را تجربه می کنید

دوران یائسگی با تغییرات هورمونی و فیزیولوژیکی در بدن زنان همراه است. این تغییرات می‌توانند منجر به بروز اختلالات مختلف شوند. عموما این تغییرات همانطور که اشاره کردیم به دلیل کاهش سطح هورمون استروژن در بدن زنان ایجاد می شود. برخی از اصلی‌ترین اختلالات دوران یائسگی عبارتند:

  • تعریق شبانه
  • احساس گر گرفتگی
  • اختلال خواب خشکی و التهاب دستگاه تناسلی
  • درد در حین برقراری رابطه جنسی  و کاهش میل جنسی
  • تغییرات خلقی نظیر افسردگی، اضطراب، خستگی و عدم تمرکز

در صورت بروز هرگونه علایم نگران کننده ‌حتما به پزشک خود مراجعه کنید. چرا که این علائم ممکن است بر کیفیت زندگی بانوان تاثیر گذار باشد. امروزه می توان با درمان هایی این علائم را کنترل کرد. ممکن است مادامی که علائم این اختلال در شما بسیار مشهود باشد و یا یائسگی زودرس را تجربه می کنید، هورمون درمانی برای شما پیشنهاد شود. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه به بهترین متخصص زنان و زایمان در اصفهان مراجعه کنید.

دکتر درمان خونریزی های بعد از دوران یائسگی در اصفهان

اگر برخی علائم جدی تر نظیر خونریزی های رحم بعد از یائسگی را تجربه کردید و احساس می کنید در این دوران عادت ماهیانه شدید، برای بررسی دقیق تر لازم است به متخصصی مراجعه کنید که در این زمینه دانش و مهارت کافی دارد. دکتر فریبا بهنام فر متخصص زنان و زایمان و فلوشیپ آنکولوژی زنان به بانوان بسیاری در این زمینه کمک رسانی کرده اند.

دکتر فریبا بهنام فر

دکتر فریبا بهنام فر جراح و متخصص زنان و زایمان فلوشیپ انکولوژی زنان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست محتوا

دنبال کنید

نمونه‌کار‌های بیشتر...